Szavak forradalma - most
Mikor évekkel ezelőtt megálmodták a Pilvakert, nem igazán annak szánták, mint amivé kinőtte magát napjainkra.
Azon kevés szerencsés közé tartozom, aki egy kivételével az összes eseményen ott lehetett. Azt gondolom, hogy mindkét műsor típusnak megvolt/van a maga szépsége.
Ez a mai egy rendhagyó szavak forradalma lesz, hiszen a covid miatt a rádióba kényszerül a produkció. Bízzunk benne, hogy jövőre visszatérhet a megszokott keretek közé, és újra teltházat csinálhat az Arénában!
Addig viszont mást nem tehetünk, minthogy nosztalgiázunk.
Gyere, múltidézzünk együtt!
2012
Rengeteg slam poéta és repper adta be pályázatát a Pilvakerre, melyben forradalmi verset kellett feldolgozni. Egyébként is érdekelt az esemény, de miután néhány barátom is nevezett, így nem volt kérdés tiszteletemet teszem-e.
A VAM Design Center mondhatni csordultig megtelt március 14-én (bizony, nem elírás, ebben az évben 1 nappal a nemzeti ünnep előtt tartották). A konferanszié Sub Bass Monster és Kautzky Armand volt, az ítészi feladatokat pedig Dipa (DSP), Saiid (AKPH), Eckü (Hősök), Wolfie (Punnany Massif), Diaz (ma már WellHello), és Horváth Gergely (a Petőfi Rádió szerkesztő-műsorvezetője) látta el.
Neten kellett pályázni, a zsűri előszűrt, és csak a legjobbak mérettettek meg a porondon. Sajnos a barátaim nem jutottak be a topba, ennek ellenére persze kíváncsiak voltunk mi fán terem a babér, úgyhogy elmentünk.
A slamerek közül Színész Bob került ki győztesen. Annak ellenére, hogy annyira nem érzem magamének ezt a világot, még nekem is tetszett az előadása amit összerakott.
FuraCsé nevét a Follow The Flow-al ismerte meg az ország, én viszont láttam a Pilvaker színpadán a rep kategóriában fellépni, és nyerni.
Érdekes momentum volt számomra, mert alapvetően sem a Káva Krút, sem a Furakort nem szerettem hallgatni, mert több tag flowja (annak hiánya) baromira bántotta a fülemet. De hála az égnek a Pilvaker beindította a szóló karrierjét, és azóta iszom a szavait.
2013
Sokan vártunk, ám ebben az évben nem rendezték meg az eseményt, hiába volt olyan nagy keletje tavaly.
Voltak már más hasonlóan klassz és hiánypótló kezdeményezések is, amikből nem lett sorozat. Ahogy elmúlt a március Pilvaker nélkül, legtöbben úgy gondoltunk rá, mint arra a bizonyos kutya vásárra Mátyás idejéből.
2014
Ám a következő év meghozta a titkon remélt folytatást, igaz, új köntösben: slamerek, színészek, repperek... forradalmi versek valós- és feldolgozott alakjukban. Egész estés show. Zseniális volt.
Érdekesség, hogy volt egy kisebb botrány az előkészületek alatt, tizenegy slamer ugyanis visszalépett, mert a szabad sajtó napjára kiírt költészeti pródukción az MTVA jóvoltálból mégis be volt bevezetve a cenzúra.
Megmondom őszintén, míg nem tekertem bele a digitalizált előadásba, addig meg voltam róla győződve, hogy ezen is ott voltam. De rá kellett jönnöm, hogy sajnos csak utólag láttam.
Nem túl jó minőségben került fel a videómegosztóra, de azért így is élvezhető.
2015
Ritkán vagyok mákos, de csodával határos módon duplán is mázlim volt ebben az évben a Pilvakerrel kapcsolatban.
Nem egész fél óra alatt elkapkodták a jegyeket, viszont volt egy instagram pályázat, amivel továbbiakhoz lehetett hozzájutni. Egy képet kellett feltölteni egy idézettel, pilvakeres és redbullos hashtaggel.
Az unokatesóm, Brigi szerencsét próbált, és nyert két jegyet a főpróbára - ami egyben a rádiós adás felvétele is volt. A húga, Petra éppen Erdélyben cserediákoskodott, ezért a másik jegy nálam landolt.
Nagyon szeretem a színházat, és furcsa volt az Erkel színpadán reppelni látni bárkit is. Azonban annyira jól összerakták a műsort, hogy ez az érzés hamar tovatűnt bennem.
Amit viszont nehéz volt levetkőzni, az az volt, hogy végig egy helyben kellett ülni. Egyes produkciók alatt tomboltam volna, mint egy koncerten.
Ebben az évben debütált Járai Márkkal a Füstbe ment terv feldolgozása, ami a mai napig az egyik legkedvesebb Pilvaker mű a számomra. Annyira magával ragad a dallama, hogy mikor meghallgatom a dalt, napokig csak ez van a fejemben.
2016
Nem meglepő módon ismét hamar elkelt az összes jegy, és nekünk egy sem jutott.
Azonban Brigi és Petra megkíséreltek mégis hozzá jutni a kiírt pályázaton. A Red Bull piacra dobott egy külön a Pilvakerre készült, limitált kiadású dobozt. Volt rajta egy vers kezdemény, és azt magadtól folytatva kellett instára feltölteni kép formájában.
Brigi nyert is egy páros jegyet, majd nem sokkal később Petrának is visszajeleztek, hogy ő is ott lehet plusz egy fővel az eseményen. Kreativitásuknak köszönhetően ismét ott ülhettünk a főpróbán az Erkelben.
Bírom Kis Ádámot, de már korábban sem értettem, hogy egy humorista hogy illik bele ebbe a közegbe. Ám mikor Jankovics Péter repben tört ki, az mindent vitt, és nem maradt több kérdésem.
A kedvenc produkcióm azonban mégis a Reszket a bokor volt Lábas Viki és Meszi előadásában. Kiráz a hideg a mai napig, mikor meghallgatom.
Mondjuk Viki hangját én alapból nagyon imádom, és Papp Szabival talán jobbak lettek volna a dalban, mert mindkét ember iszonyat nagy enerigabomba. Lehet pont emiatt nem merték összetenni őket, mert féltek, hogy felrobban a színpad? :D
2017
Nem mertünk az elmúlt két év szerencséjére alapozni, így több oldalról próbálkoztunk a jegyvásárlással. Online is, és az egyik jegyértékesítő pontban is lesben álltunk várva, hogy megnyissák az értékesítést.
Végül 2 perccel utána a személyes vétel volt a nyerő, és 3 jegy birtokosai lettünk a lányokkal. A következő delikvensnek már csak egy darab jutott... nagyon durván rekord idő alatt elkelt mind, ami azért kemény, mert ezúttal a főpróbára is kiárusították az összes helyet - tehát dupla előadás volt.
Mikor Szabó Kimmel Tamás és Trokán Nóra előadták Kosztolányi Dezsőtől az Akarsz-e játszani című verset, az valami fenomenális volt. Imádom, hogy színészek is részesei a Pilvakernek.
A dalok közül viszont az Egy gondolat bánt engemet volt a favoritom Lábas Viki és Marsalkó Dávid duójában.
Baromi érdekes volt őket együtt a színpadon látni, mert míg Viki konkrétan bemozogja a teret minden fellépésén, addig Dávid gyakorlatilag egy helyben állva ad elő mindig.
De a dal végére az intenzív dinamika a fiatalemberre is átragadt, és felbátorodva, vidáman lépdelt ide-oda.
2018
Mondhatni kultikus volt, hogy egy ilyen attrakciónak az Erkel Színház adott otthont éveken át, viszont az érdeklődés sokkal, de sokkal több embert vonzott, mint amennyit a teátrum be tudott fogadni.
Ezért ezt az esztendőt előadás nélkül, gőzerővel végig dolgozta a csapat, hogy 2019-ben egy teljesen új performansszal térjenek visza, amivel még inkább tisztelghet a produkció nemzetünk nagyjai előtt.
Ettől függetlenül persze nem hagyták a népet új dal nélkül.
2019
Mindenki nagyon kívánicsi volt, hol lesz az új színhelye az előadásnak. Akik az Aréna mellett tették le a voksukat, jól tippeltek. Kár, hogy nem adtak mellé egy-egy ajándék jegyet, mert én is eltaláltam.
Ennek ellenére az elsők között voltunk, akik jegyhez jutottak - szám szerint hathoz. Nagyjából egy héttel az esemény előtt egy barátunk úgy döntött szeretne velünk tartani, és elkezdtünk neki jegyet vadászni. Nagyon durva árakon kínálták a jegyüzérek... Végül sikerült egy nem csillagászati díjszabásúhoz hozzájutni.
Kiemelt álló helyre szóló jegyeket vettünk direkt, hogy ennyi év után végre meglegyen a koncert élmény. Az már csak hab volt a tortánt, hogy mondhatni testközelből élvezhettük végig az egész estét.
Az előadás egyszerűen lehengerlő volt. Hogy egy színpadról kifutóra kerültek az előadók, sokkal impulzívabbá tette az egész miliőt.
Szabó Simont, hogyha nem lenne, szerintem ki kéne találni. Az, hogy a Pilvakerben rendezőként is jelen van, nagyon sokat hozzáad a produktumhoz, ez egészen biztos. Ütős és meglepő momentuma volt a shownak, mikor Bánki Benivel az anyóson a kisautóval begurult a nézőtérre a tömegbe.
Személy szerint nem igazán kedvelem Benit, de meg kell hagyni, a kis szösszenet amit összerakott, hibátlan volt. Nagyon felkapták a srácot, manapság már a köztévén a Felsős című műsorban oktat, mikor éppen nem influenszerkedik.
Ne tévesszen meg a borítókép, odatekertem neked, hogy tudd miről beszéltem.
2020
Mivel előző évben bejött, így most is kiemelt állóhelyre váltottunk jegyet. Ahogy dobták ki sorra az új dalokat, egyre jobban vártuk az előadást.
Majd berobbant a covid, és néhány nappal az előadás előtt törölték az eseményt. Sokakban űr tátongott márcis 15-én, de főként a produkció oszlopos tagjaiban. Papp Szabi fogalmazta meg jól:
"...bennünk maradt egy patron.
És az tudod mit jelent? Annak el kell sülnie!"
2021
...és itt tartunk most. Várjuk, hogy az a bizonyos patron elsüljön.
Nyilván most nem ez a legnagyobb nyűgje a Világnak, hogy idén sem lesz a covid miatt Pilvaker. Valahol azonban mégis, hiszen előadóművészek és megannyi stáb tag kénytelen parkoló pályán várakozni, míg újra zöld lámpát nem kap, hogy kiteljesedhessen.
A népek tavasz, ha nem is abban a formában mint annak idején, de jelen van. Egy láthatatlan ellenség árnyéka vetül ránk, ami ezúttal már nem csak Európát érinti. Mint egy jó forradalmár, nem tehetsz mást, mint kitartasz, és bízol benne, hogy van még szebb a Nap alatt.
Hallgassd ma te is a rádióadást, és éljük meg együtt a Szavak forradalmát!